Endometrioza
Endometrioza to przewlekła choroba hormonalno – immunologiczna, która wiąże się przede wszystkim z ogromnym bólem. W zależności od stadium zaawansowania kobiecie towarzyszą najpierw delikatne pobolewania, które z czasem narastają powodując ogromne cierpienie. Nieleczona endometrioza może być także przyczyną bezpłodności. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet co dziesiąta kobieta na świecie. Endometrioza występuje u 50-80 % kobiet z przewlekłymi bólami w miednicy i u 35-50 % kobiet z zaburzeniami płodności.
Endometrium
Adenomioza
Adenomioza jest pochodną endometriozy i może, ale nie musi z nią współwystępować. W przebiegu adenomiozy komórki endometrium, czyli komórki wyścielające wnętrze macicy, przedostają się w głąb mięśnia macicy, tworząc w nim różnego rodzaju patologiczne zmiany – guzy, blizny i przestrzenie płynowe. Innymi słowy, endometrium wrasta w mięsień macicy i uszkadza go. Do najczęstszych objawów adenomiozy zaliczamy obfite i bardzo bolesne miesiączki. Początkowo ból występuje jedynie w trakcie krwawienia, później staje się bólem przewlekłym i towarzyszy kobiecie podczas całego cyklu.
Co więcej...
Endometrium w nowym otoczeniu „zachowuje się” tak, jakby było w błonie macicy – co miesiąc, pod wpływem hormonów wydzielanych w czasie cyklu miesiączkowego, złuszcza się i podlega krwawieniom. Jednak, w przeciwieństwie do śluzówki macicy, tkanki śluzówki poza macicą nie są wydalane z organizmu. Powoduje to wewnętrzne krwawienia i stany zapalne okolicznych narządów. Z każdym cyklem ilość tkanki narasta. W zależności od umiejscowienia ognisk choroby, wraz z jej rozwojem dochodzi do deformacji narządów wewnętrznych, np. zakłócenia prawidłowego funkcjonowania pęcherza, jeżeli narosty są na pęcherzu.
źródło: Medicus Clinic https://leczymyendometrioze.pl/co-to-jest-endometrioza/