Postulaty i rekomendacje dla reprezentantów medycyny, Ministerstwa zdrowia i Ministerstwa edukacji.
Postulaty przygotowane przez Marlenę Kaźmierską – endodoktorantka to kwintesencja sprawy. To taki nasz EndoDekalog –który powinien być w pełni zrealizowany.
- Zawarcie w programie nauczania chorób układu rozrodczego
- Stworzenie programu kompleksowego diagnozowania i leczenia endometriozy; w tym tworzenie ośrodków leczenia endometriozy w Polsce, w których chora otrzyma pomoc ze strony ginekologa, chirurga, gastroenterologa, urologa, onkologa, dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa itd.
- Szkolenie lekarzy- nie tylko ginekologów- z endometriozy, nowoczesnej diagnostyki, leczenia;
- Kampania uświadamiająca społeczeństwo o skali endometriozy i wpływu na życie;
- Stworzenia rekomendacji dla uczennic z endometriozą- (specjalnych potrzeb edukacyjnych);
- Przyznawanie pomocy finansowej/ stopnia niepełnosprawności dla uczennic z endometriozą, pomocy finansowej;
- Wprowadzenie badań przesiewowych USG dla dziewcząt do 18 r. ż.;
- Stworzenie programu diagnostyki i leczenia dla dziewcząt z bolesnymi miesiączkami;
- Wprowadzenie możliwości urlopu od pracy zawodowej lub szkoły podczas miesiączki lub silnych dolegliwości związanych z endometriozą;
- Zwiększanie finansowania leczenia endometriozy; zwiększenie refundacji za laparoskopię; refundacja leków na endometriozę, przeciwbólowych i rozkurczowych; zwiększenie nakładów finansowych nad badaniami dotyczących endometriozy- poznanie etiopatologii, nowych form leczenia, oddziaływania na psychikę, funkcjonowanie pacjentki i jej najbliższego otoczenia.
Marlena opisuje, że oglądając jeden z odcinków „Efekt Domina” pt. „Nepal – Tabu” (sezon 7, odc. 1) to naszła ją konkluzja, że tak niewiele dzieli kraje zachodnie od odciętych regionów Nepalu, położonych wysoko w góra jeśli chodzi o edukację i opiekę menstruacyjną. Temat miesiączki nadal jest traktowany jako tabu, a kobiety jeszcze długo będą walczyć o swoje prawa i świadomość społeczeństwa.