< Powrót

Bolesne miesiączkowanie

 

Nie zawsze bolesne miesiączkowanie wiąże się z tym, że dziewczynki chorują na Endometriozę. Bolesne miesiączkowanie  jest jednak najczęstszym schorzeniem w ginekologii dziewczęcej i obejmuje około 20%-90% dziewcząt i młodych kobiet.

„Bolesne miesiączkowanie  u dziewcząt głównie może  mieć charakter pierwotny (90%) i jest  związane z występowaniem prawidłowych cykli owulacyjnych i brakiem patologii w miednicy mniejszej.

 Może mieć również charakter wtórny związany z patologią miednicy mniejszej , pojawia się najczęściej 3 lata po pierwszej miesiączce -  stanowi 10% wszytkich przypadków bolesnego miesiączkowanie.  Jest najczęściej spowodowane : endometriozą, stanem zapalnym  miednicy mniejszej, wrodzonymi anomaliami rozwojowymi przewodów Mullera i zmianami przydatkowymi.

Bolesne miesiączkowanie  może być klasyfikowane jako:

lekkie – dolegliwości występują tylko w pierwszym dniu,

umiarkowane – dolegliwości utrzymują się 2-3 dni , towarzyszą również objawy takie jak : nudności, biegunka, ból głowy, zmęczenie

silne-  duże natężenie dolegliwości bólowych pojawiające się już  przed menstruacją i utrzymujące się nawet 7 dni wraz towarzyszącymi licznymi objawami dodatkowymi. Powoduje ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu a także nieobecnościami w zajęciach szkolnych."

 

Często  młode dziewczynki słyszą że miesiączka boli  a zwłaszcza pierwsze miesiączki. „Mnie bolało to Ciebie też boli ” „taka nasza kobieca uroda ”- jest to złe i zgubne podejście i wszystkie EndoKobiety o tym wiedzą.

 

Na pewno bolesne miesiączkowanie u dziewczynek jest powodem aby odwiedzić ginekologa. To on podczas badania i wywiadu może zdiagnozować czy może to być Endometrioza czy inne schorzenia.  

 

Wpis  pisany w oparciu o :
Drosdzol A., Skrzypulec V.; Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej; Ginekologia Polska; 2008; 79; str. 499-503. Tu znajdziecie informacje o symptomatologii bolesnego miesiączkowania a także etiopatogenezę pierwotnego i wtórnego miesiączkowania

 https://pdfs.semanticscholar.org/71bb/23a7116ba2b6cad5a4034c23dcf8bfcacf49.pdf

 

Post napisany niedawno przez - Katarzyna Kowalczyk - Fizjoterapia i Dietetyka https://www.facebook.com/149243905738027/posts/533508633978217/?sfnsn=mo

 

Bolesne miesiączkowanie charakter pierwotny lub wtórny

https://www.youtube.com/watch?v=1tAsREBUQUk

 

Ewa Drzyzga w 36,6  podejmuje temat miesiączkowania

https://www.youtube.com/watch?v=ylvSLsgKTKE