< Powrót

Geny

 

Endometrioza to tajemnicza choroba. Jedną z teorii powstania Endometriozy jest teoria genetyczna. Chociaż nie zidentyfikowano jednego genu, odpowiedzialnego za rozwój Endometriozy, to bardziej prawdopodobny jest wpływ kilku różnych genów i być może niektóre czynniki środowiskowe.

O badaniach genetyki Endometriozy dowiecie się więcej w artykule:

http://endometrioza.org/artykuly/319-badania-genetyki-endometriozy

Badania genetyczne wykazują natomiast na 10 krotnie wyższe   ryzykowno występowania tej choroby, u kobiet u których endometrioza występowała w najbliższej rodzinie, np. u mamy, siostry, cioci czy babci, niż u kobiet, których mama czy babcia nie chorowały.

EndoMama powstała właśnie trosce o moją córeczkę. W momencie w którym dostałam szansę, że mogę żyć bez Endometriozy , pojawił się strach o moją Martynkę. Może ona zachorować ale też nie musi.

To samo może dotyczyć Twoich bliskich kobiet, bądźmy świadome że jeśli my przeszłyśmy wyboistą drogę w diagnozowaniu i leczeniu Endometriozy to nasze doświadczenie może pomóc bliskim nam osobą. Rozmawiajcie o Endometriozie ze swoimi bliskimi. Ważne jest aby obalać tematy Tabu zwłaszcza jeśli chodzi o choroby kobiece.