EndoNastolatki

Dzięki zdobytym artykułom i materiałom medycznym a także przy wsparciu lekarzy postaram się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.

Czy my się rodzimy z Endometriozą?

Jak monitować tą chorobę u Nastolatek?

Które dziewczynki są narażone na  Endometriozę?

 

 

Jak fizjoterapia może pomóc w terapii Endopacjentek?

  Nadrzędną sprawą, jest poprawa jakości życia. Bardzo ważna jest praca z najbardziej bolesnymi obszarami ciała, trzeba pamiętać, że miejsca w których długotrwale pojawia się ból, są mniej elastyczne, gorzej ukrwione, co wiąże się ze słabym dotlenieniem oraz odżywieniem danej okolicy.

Czytaj więcej

Dekalog postulatów Endonastolatek

Postulaty przygotowane przez Marlenę Kaźmierską - endodoktorantka to kwintesencja sprawy. To taki nasz EndoDekalog –który powinien być w pełni zrealizowany.

Czytaj więcej

Uczennice wykluczone przez bolesne miesiączkowanie 

Większość z nas zmaga się z bolesnym miesiączkowaniem spowodowanym Endometriozą od pierwszej miesiączki. Czy polska szkoła jest przygotowana na potrzeby dziewczynek cierpiących na chroniczny ból?  Wszystkie znamy odpowiedź, że nie jest. Brak zrozumienia, obojętność i  izolacja społeczna to wszystko z czym mierzą się EndoNastolatki na początku drogi w dorosłość.

Czytaj więcej

Dieta

To co ląduje na naszym talerzu, nie jest bez znaczenia. Co więcej, dieta ma znaczenie już od pierwszych dni życia!

Warto więc, aby szczególnie dziewczyny  z grupy ryzyka zachorowania na endometriozę, zadbały o to, aby na ich talerz trafiały odpowiednie produkty.

Czytaj więcej

Leczenie endometriozy u dziewcząt

Dobrze wiemy, że im szybsza diagnoza tym skuteczniejsze leczenie. Większość z nas niestety dowiaduje się o Endometriozie dosyć późno, czasami za późno. Marzenie o dzieciach pozostają wtedy niespełnionym marzeniem. 

Czytaj więcej

Diagnostyka Endometriozy u dziewcząt 

Jeżeli wykluczyliśmy  szereg schorzeń patologicznych o których pisałam we wcześniejszych postach i jest znaczące podejrzenie że dziewczynka ma Endometriozę to powinien się rozpocząć proces diagnostyczny.

Czytaj więcej

Występowanie Endometriozy u dziewcząt 

Przewlekły ból miednicy mniejszej w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej występuje u 19-73% młodych pacjentek.

Czytaj więcej

Pierwsza wizyta u ginekologa

Jeśli bolesne miesiączkowanie o którym pisałam wcześniej utrzymuje się, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Bolesne miesiączkowanie i pierwsza wizyta u ginekologa to mieszanka na pewno stresująca nastolatki. 

Czytaj więcej

Bolesne miesiączkowanie

Nie zawsze bolesne miesiączkowanie wiąże się z tym, że dziewczynki chorują na Endometriozę. Bolesne miesiączkowanie  jest jednak najczęstszym schorzeniem w ginekologii dziewczęcej i obejmuje około 20%-90% dziewcząt i młodych kobiet.

Czytaj więcej

Podróż w dorosłość

To jak będzie wyglądała podróż w dorosłość naszych córek zależy w dużej mierze od nas - rodziców. Tak rodziców bo nie tylko ważną rolę w dojrzewaniu dziewczynek ma mama ale również  ważna jest rola  taty.

Czytaj więcej

Czy my się rodzimy z Endometriozą ?

Jak teraz sobie na spokojnie wszystko analizuję i sięgam pamięcią wstecz to jako mała dziewczynka zawsze byłam tą którą bolał ciągle brzuch. Tak więc czy my się rodzimy z Endometriozą?

Czytaj więcej

Geny

Endometrioza to tajemnicza choroba. Jedną z teorii powstania Endometriozy jest teoria genetyczna. 

 

Czytaj więcej